OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 14.06.2010 12:46:34 

Choroby koňa
Virtuální stáj Ufonek

Slová bolesti PDF Tlačiť E-mail

Predstavte si, že vás začne príšerne bolieť brucho a bolesť je z minúty na minútu horšia. Okolo vás je síce mnoho ľudí, ale keď otvoríte ústa, nemôžete hovoriť, a teda ani požiadať o pomoc. Snažíte sa ukázať na svoje brucho, ale ani ruky neposlúchajú... .

Ani váš kôň nemá prostriedky na to, aby vám povedal o svojich bolestiach a problémoch a nemá ani veľa možností, ako to dať najavo. Keď koňa niečo bolí, vie vám to povedať zvláštnym spôsobom, rečou svojho tela. Tomuto jazyku však nemôžeme rozumieť, ak sa ho nenaučíme. Ako na to? V prvom rade musíte poznať "jazyk" svojho koňa v bežných situáciách, až potom sa vám podarí rozoznať spôsob, akým vám kôň dáva najavo príznaky bolesti. Venujte sa aspoň hodinu týždenne pozorovaniu svojho miláčika vo voľnosti, v stajni. Zapamätajte si, ako sa tvári, aké sú jeho zvyky, pohyby, keď sa hrá, oddychuje a podobne. Keď budete podrobne poznať tieto "výrazy", ihneď rozpoznáte, keď niečo nebude v poriadku.

... O čom hovorí.

..Mimika tváre
Stav: V konskej tvári objavíte niektorý z týchto príznakov: rozšírené alebo pokrčené nozdry, akoby kôň nasal nejaký nepríjemný pach. Ďalej sú to ohrnuté pysky, zvraštená koža okolo očí, ktorá vytvorí vrásky okolo spodného viečka a v kútikoch očí, napnutá koža na hornom viečku, vďaka čomu majú oči znepokojený výraz.
Preklad: V našej reči to vyjadruje strach, znepokojenie, ktoré pramení z miernej alebo strednej bolesti.
Príčina: Tento výraz vzniká na základe faktu, že kôň nemôže bolesti uniknúť a ani ju nechápe, takže sa začína báť, čo samozrejme ešte zvyšuje jeho nepríjemné pocity. Kombinácia bolesti a napätia sa odráža v napätých svaloch na tvári. Tieto príznaky sa môžu spájať s kolikou.
Riešenie: Pozorujte koňa skontrolujte tep, dýchanie, teplotu. Ak máte podozrenie na koliku, radšej volajte veterinára.

Apatia
Stav:
Ďalším dôležitým príznakom je apatia. Kôň stojí na pastvinách alebo vo výbehu bokom od svojich kamarátov, prípadne v stajni stojí na neobvyklom mieste. Padajú mu viečka a dolný pysk, čo koňa prejde ak ho vyrušíte, hlava je zvesená. Niekedy si kôň ľahne v čase, ktorý pre neho vôbec nie je typickým, alebo si ľahne na pastve, aj keď ostatné kone okolo neho pobehujú.
Preklad: Mierne bolesti brucha alebo celková malátnosť. Kôň presúva pozornosť z prostredia okolo neho na svoju bolesť. Pri tomto správaní sa v mozgu koňa môžu uvoľňovať prirodzené prostriedky proti bolesti - endorfíny.
Príčina: Toto správanie naznačuje možnosť koliky alebo nejakej choroby v inkubačnom štádiu. V prípade kobýl môže ísť aj bolesti vaječníkov, ktoré majú rovnaké mimické príznaky ako kolika a niekedy môžu koliku dokonca spôsobiť, pretože bolesť ovplyvní bežný cyklus žrania, pitia a teda zažívania.
Riešenie: Skontrolujeme tep, dýchanie a teplotu, konzultujeme s veterinárom.

Bolesť brucha
Stav: Pri bolesti brucha si na koňovi všimnete stiahnuté brušné svaly, chrbát je mierne vyklenutý, ako by sa kôň snažil brucho vtiahnuť. Takto sa snaží zmenšiť bolestivý pohyb vo svojich vnútornostiach.
Preklad: Kolika. Preverte ešte všetky ostatné príznaky.
Riešenie: Volajte veterinára.

Stav: Opieranie, resp. tlačenie zadkom ku stene, ohrade a podobne.
Preklad: Bolesť brucha. Kôň sa snaží vyvolať tlak v opačnom smere, na panvu a tak stlačiť brušné steny, ktoré obaľujú vnútornosti. Vyvoláva tak pocit úľavy od bolesti.
Príčina: Najčastejšie to súvisí s pôrodnými bolesťami kobýl, v niektorých prípadoch signalizuje počiatočné bolesti brucha pri kolike.
Riešenie: Znova skontrolujte tep, dýchanie, teplotu a samozrejme ďalšie príznaky koliky.

Bolesť krku
Stav: Kôň stojí nad vodou alebo kŕmením bez toho, aby sklonil hlavu.
Preklad: Znamená to stuhnutý krk. Obmedzením pohybu sa snaží bolesť zmierniť.
Príčina: Dôvodov je viac, napríklad reakcia na injekciu alebo infekcia po vpichu, poranenie chrbtice, tetanus alebo bolesť v hrdle. Pokiaľ kôň v posledných dvoch – troch dňoch dostal injekciu do krku, môže ísť len o bolesť svalu.
Riešenie: Ak bolesť po troch dňoch nezmizne alebo objavíte teplé miesto, prípadne opuch v mieste vpichu, volajte veterinára. Ak nejde o komplikácie v súvislosti s injekciou, môže ísť o vážnejšie neurologické poranenie alebo chorobu a prehliadka veterinárom je nevyhnutná.

Zuby a prehĺtanie
Stav: Môže sa stať, že kôň pri kŕmení vyzerá, že má poriadny hlad, ale potom si vezme len trošku a od žrádla odíde.
Preklad: Žuvanie alebo prehĺtanie robí koňom problémy. Kôň si dá rýchlo do súvislosti bolesť s jej príčinou a radšej sa jej vyhne.
Príčina: Dôvodov môže byť viac. Ostré hrany na zuboch, ktoré porania jazyk, ďasná alebo sliznicu, kedykoľvek začne hrýzť. Bolesť pri prehĺtaní môže spôsobovať aj zápal hrtana, alebo môže ísť o cudzie teliesko, či poranenie, ktoré bolí pri každom prehltnutí.
Riešenie: Veterinára je nutné zavolať čo najskôr. Okrem ďalších rizík sa takto môže obmedziť príjem vody a potravy a narušiť tak zažívanie, čo súvisí s ďalšími komplikáciami.

Bolesť hlavy
Stav: Kôň sa snaží oprieť hlavou o pevný predmet.
Preklad: Bolesť hlavy alebo závrate. V prípade závratov sa tak jednoducho snaží zabrániť hojdaniu sa sveta okolo neho. Rovnaký tlak pomáha proti bolestiam hlavy, alebo naťahovanie kože na hlave. Odborníci na bolesti zvierať tvrdia, že nervový systém je schopný vnímať vždy len jednu bolesť a bolesť z natiahnutej kože je silnejšia ako bolesť hlavy, ale zároveň je pre koňa prijateľnejšia.
Príčina: Tlak v hlave, začiatočné štádium nejakej choroby, zápal ucha alebo encefalitída.
Riešenie: Pokiaľ kôň svoje správanie nemení, radšej sa poraďte veterinárom. Komplikácie s hlavou alebo mozgom sú určite mimo domácu lekárničku.

Škrípanie zubami
Stav: Táto situácia je zložitejšia. Pokiaľ kôň škrípe zubami pri jazdení a prestane v okamihu, keď ho odsedláte, ide skôr o prejav vzťahu k práci, ako o bolesť. Problém nastáva ak kôň vytrvalo škrípe zubami počas odpočinku.
Preklad: Niečo mi je nepríjemné, niečo ma začína bolieť.
Príčina: Môže to prameniť zo zažívacích problémov, ktoré uvoľňujú žalúdočné šťavy a tie vyvolávajú u koňa pocit pálenia v hrdle. Škrípanie zubov stimuluje produkciu slín a tie pomáhajú neutralizovať kyseliny. Škrípanie môže zapríčiniť aj bolesť hlavy alebo svalov. V tomto prípade ide o snahu vyvolať tlak a znížiť priechodnosť nervového systému. Niekedy môže ísť aj o krajný prípad napätia svalov na tvári v dôsledku dlhotrvajúcich bolestí. Tento príznak sa môže objaviť so stredne ťažkou kolikou. Môže tiež naznačovať žalúdočné vredy, zožratie jedovatých rastlín, výnimočne aj bolesť hlavy, svalov a kostí
v dôsledku úrazu alebo choroby.
Riešenie: Zložitá situácia, pretože dôvodov je mnoho. Preverte všetky ostatné sprievodné príznaky a na základe ich vážnosti volajte veterinára.

Zuby
Stav: Opakované namáčanie huby vo vode.
Preklad: Bolesti zubov, prípadne zvýšená citlivosť ďasien a sliznice.
Príčina: Ostré hrany na zuboch. Studená voda má nielen mierne anestetický účinok na nervové zakončenia a zmenšuje opuch, ktorý tieto nervy môže ešte viac stláčať. Zvyčajne ide o bolesť zubov, prípadne mohol kôň zjesť jedovaté rastliny, alebo môže ísť o uštipnutie hmyzom.
Riešenie: Posúdiť situáciu by mal veterinár. Ak ide o otravu alebo uštipnutie hmyzom, je bolestivá huba len najmenším problémom.

Svaly
Stav: Koňovi sa nechce z miesta, iba  použitím sily.
Preklad: Bolí ma aj ten najmenší pohyb.
Príčina: Tento stav nastáva najčastejšie v dôsledku choroby rhabdomyolysis, čo je bolestivý stav, ktorý postihuje všetky veľké skupiny svalov. V tomto prípade nechajte koňa odpočívať. Akýkoľvek vynútený pohyb by mohol viesť k trvalému poškodeniu.
Riešenie: Volajte veterinárovi.

Zívanie
Stav: Nadmerné zívanie.
Preklad: Mierna až stredná bolesť brucha. Je to skôr stav, kedy je koňom zle od žalúdka. Zívanie pomáha odstraňovať zo žalúdku plyn, ktorý tam vyvíja nepríjemný tlak.
Príčina: Tento stav poukazuje na koliku alebo žalúdočný vred.
Riešenie: Je treba sledovať, či sa neobjavia ďalšie príznaky koliky, sledovať tep, dýchanie, teplotu.

A ešte základné informácie na záver
Teplota: Normálna teplota tela koňa sa pohybuje medzi 37,2 až 38°C. Zvýšená teplota koňa, ktorý v poslednej dobe nijako ťažko nepracoval môže naznačovať horúčku v dôsledku začínajúcej infekčnej choroby. Znížená teplota je príznakom životne nebezpečného šoku (sprievodný jav koliky).
Tep: Pohybuje sa v rozmedzí 34 až 44 úderov za minútu. Zrýchlený tep môže sprevádzať teplotu alebo koliku. V začiatočnom štádiu koliky, keď ide skôr o tupú ako bodavú bolesť, môže zostať tep normálny alebo dokonca trochu nižší.
Dýchanie: Pozostáva z 12 až 16 vdychov za minútu. Zrýchlené dýchanie, ktoré nesúvisí s pracovným výkonom, môžu sprevádzať rôzne bolesti.

Rany na končatinách PDF Tlačiť E-mail

Úplne bežným problémom, s ktorým sa stretnete snáď pri každom koni, sú rany na končatinách. Až na niektoré výnimky sú to väčšinou rany povrchové, čiže poranenia kože. Môžu však byť infikované, a preto by sme ich mali prekrývať obväzom. Tým zabránime ďalšiemu znečisteniu, uľavíme bolesti a tlak obväzu zmenší prípadný opuch v oblasti rany. Takéto ošetrenie uľahčí aj neskoršie zošitie rany v prípade potreby. Väčšie rany sú však pri hojení vďaka tlaku náchylné na tvorbu "živého mäsa". Zabránime tomu stálym protitlakom obväzu. Každý obväz je dôležité správne vypodložiť, pretože hlavne na dolnej časti končatín koža prilieha priamo na kosť a pri zaškrtení nastávajú problémy s odumieraním.

Nie vždy vieme rozpoznať, ktoré hlbšie štruktúry sú ranou poškodené. Preto je dôležité dať pozor na rany v blízkosti kĺbov, šliach a na korunke. V infikovanom kĺbe môže dôjsť k porušeniu chrupaviek následkom bakteriálnych toxínov. Infekcia sa môže rozšíriť aj na šľachu.

A samozrejme nesmieme zabudnúť, že každé poranenie znamená možnosť infekcie - tetanus. Ďalej hrozí flegmona. Ak kôň kríva, pre istotu preverte aj možnosť, prasknutia kosti, zlomeniny.

Príznaky:

  • Rany rezné, tržné, bodné, kopnutie alebo uhryznutie.
  • Krívanie.
  • Krvácanie.

Čo robiť:

  • Povrchové rany ošetríme krycím sprejom, ktorý tvorí film (resp. betadin a podobné prípravky určené pre kone na tieto rany).
  • Všetky ostatné rany musí ošetriť veterinár. Zatiaľ poskytneme prvú pomoc, preložíme obväzom, aby sme predišli ďalšiemu znečisteniu.
  • Pred priložením obväzu nepoužívajte žiaden dezinfekčný sprej alebo akýkoľvek iný prípravok. Skreslia vzhľad rany, šitie by bolo náročnejšie, hojenie dlhšie.
  • V prípade tepnového krvácania použijeme tlakový obväz. Neodporúča sa tepny škrtiť, pretože to nie je veľmi účinné a je to bolestivé.

 

 

Otrava PDF Tlačiť E-mail

Najčastejšou príčinou sú rastlinné alkaloidy, glykosidy, thiaminázy, dusíkaté zlúčeniny a éterické oleje. Rastlín, ktoré môžu spôsobiť otravu alebo rôzne problémy je mnoho. Najlepšie je nájsť si ich v atlasoch rastlín, kde priamo vidíme aj ako vyzerajú. Dôležité je rozpoznať ich aj v zime, keď nemajú lístky a kvety.

Na prirodzený inštinkt koňa by sme sa v tomto prípade veľmi spoliehať nemali.

Stretneme sa aj s otravou insekticídmi a rodenticádmi, chlorované uhlovodíky, organofosfáty, metaldehyd, kumarín (jedy pre hlodavce). Kôň musí prijať veľké množstvo týchto látok, aby bol v nebezpečenstve.

Akútne otravy ťažkými kovmi (olovo, ortuť, kadmium), chemických produktov a farbív sú vzácne.

Príznaky:

  • Potenie, nepokoj, kolika.
  • Kŕče, vysoký pulz, kolabovanie krvného obehu.
  • Apatia, preháňanie, sťažené dýchanie, krvavá stolica, krvavý výtok z nosa.

Čo robiť:

  • Špeciálne opatrenia nie sú.
  • Preventívne koňa umiestnime do mäkko nastlaného  boxu a podávame len vodu.
  • Až do príchodu veterinára hľadáme zdroj jedu.
  • Zvažujeme, ku akým jedom sa kôň mohol dostať.
  • Chrániť ďalšie kone.
 

 

 

Otlaky od sedla PDF Tlačiť E-mail

Z času na čas sa každému koňovi pritrafí nejaký otlak od postroja. Mali by sme reagovať už na ten najmenší príznak otlačenia. Otlaky rozdeľujeme na dve formy: otvorené (príčinou sú drobné zrnká piesku v srsti, špinavá sedlová podložka alebo príliš ostré hrany koženého výstroja) a uzavreté (opuchy, ktorých príčinou je väčšinou zhromaždenie tkaniva v hlbších vrstvách, ktoré spôsobilo tvrdé sedlo, záhyby na sedlovej podložke alebo uštipnutie hmyzom. V krátkom čase sa z takýchto opuchov stanú rany. Rozsiahle otlaky od sedla s poranením kože sa hoja veľmi pomaly. Stála bolesť môže spôsobiť stuhnutie tela.

Špeciálnym prípadom sú tvrdé tkanivové uzly, ktoré sa zväčšujú následkom rôzneho zaťaženia jazdcom. Po dlhej prestávke v jazdení, zmene sedla alebo pri používaní gelovej podložky niekedy spontánne zmiznú, ale kedykoľvek sa zasa môžu objaviť. Veterinárne riešenie je obstrek liekmi alebo chirurgické odstránenie.

Príznaky:

  • Po zložení sedla na niektorých miestach uschne srsť rýchlejšie. Neskôr sa v týchto miestach objavia odreniny alebo opuchy.
  • Poranenie v mieste sedla, ktoré vzniklo inak (kopnutie, uhryznutie).

Čo robiť:

  • V prípade zreteľného opuchu namočíme špongiu do studenej vody a pripevníme ju popruhom alebo elastickým obväzom tak, aby bol vytvorený menší, ale stály tlak.
  • Ak je v mieste opuchu zreteľná rana, natrieme ju hojivou masťou a cez ňu priložíme ľahký vypodložený obväz.
  • Je nutné nájsť príčinu otlaku. Skontrolovať sedlo, sedlovú podložku a umožniť, aby sa poranenie úplne zahojilo.
  • Postihnuté miesto odľahčíme tak, že na koňa dáme širšiu filcovú podložku pod sedlo, do ktorej vystrihneme nad postihnutým miestom otvor.

 

 

 

Krívanie PDF Tlačiť E-mail

Krívanie je nepravidelnosť chodu, ktorú vyvoláva chorobný stav alebo bolesť. Skutočnosť je taká, že každý krívajúci kôň má bolesti, aj keď sa navonok prejavujú len stuhlosťou. Na krívajúcom koni sa nemá jazdiť.

Mierne alebo nepravidelné krívanie môže byť dôsledkom zlého jazdenia, preťažovania. Kôň, ktorý nechodí v rovnováhe sa môže dopracovať až k dlhodobému organickému poškodeniu pohybového aparátu. Je nutné zbytočne nečakať a volať veterinára. Príčin krívania je veľmi veľa a preto aj ich zisťovanie je väčšinou veľmi zdĺhavé.

Príznaky:

  • Chody koňa nie sú plynulé. Sú asymetrické a nepravidelné.
  • Kôň nohu narovnáva opatrne a robí kratšie kroky.
  • Pri došliapnutí nohu zaťaží neúplne, len na krátko.
  • Kôň dopadá na zdravú končatinu.

Čo robiť:

  • Pre istotu skontrolujte aj príznaky zlomenín a problémov so šľachami.
  • Pri silnom krívaní končatinu nezaťažovať.
  • Dôvod silného krívania je nutné zistiť čo najrýchlejšie. Koňa nenúťte hýbať sa, neprevážajte. Nepodávajte žiadne prostriedky na utlmenie bolesti. Kôň by mohol začať používať nohu ako obvykle, čo by malo za následok zhoršenie stavu.
  • Pri miernom krívaní (v kroku nepostrehnuteľné, viditeľné v kluse) môžeme tri dni počkať. Koňa necháme v pokoji stáť, znížime o dve tretiny dávku jadra (nebezpečenstvo koliky). Vždy je však najlepšie zavolať veterinára hneď na ďalší deň.
  • Sledujte aj najmenšie krívanie, mohlo by sa v priebehu niekoľkých hodín zhoršiť, alebo ho môže sprevádzať vážne ochorenie, napr. nášľap, flegmona, kopytný abces.
  • Všetky stredne silné krívania môžeme ihneď považovať za naliehavú záležitosť a veterinára by sme mali zavolať najneskôr na druhý deň.

 

 

Kolika PDF Tlačiť E-mail

Kolika je všeobecné označenie pre bolesť v brušnej alebo panvovej dutine. Postihnuté sú orgány tráviaceho ústrojenstva, ale príležitostne to môžu byť aj ľadviny, močový mechúr alebo iné orgány, resp. príznaky podobné žrebnosti. Ak po kolike nasledujú poruchy v žalúdku a črevách, príčinou zvyčajne býva zlé kŕmenie (náhla zmena krmiva ako aj napr. zmena na začiatku leta, kedy kone vypúšťame na pastvu, príliš málo vlákniny v krmive, nadmerné kŕmenie jadrom (resp. nevhodné jadro), alebo slamou pri nedostatočnom pohybe, pokazené krmivo.

Najčastejšie sú koliky kŕčové, plynové, zápchy. Každá kolika je neodkladný prípad, nezabúdajte, že neškodná kolika neexistuje. Kŕčové koliky alebo zápchy sa niekedy vyriešia samovoľne a preto ich, bohužiaľ, mnohí pokladajú za bezvýznamné. Ale pozor, každá kolika nám ukazuje, že niečo nie je v poriadku. Môže kedykoľvek prejsť do nepriechodnosti čriev, ktoré už ohrozuje život koňa. V tomto prípade dochádza k otočeniu, ochrnutiu alebo premiestneniu časti čreva a do niekoľkých hodí je nutné koňa operovať. Každú koliku musí veterinár presne diagnostikovať. Dajte pozor aj na to, ak sa silná kolika zrazu upokojí, ale pulz je stále vysoký, koňovi stále hrozí prasknutie čreva.

Kolika býva sprievodným javom pri otrave a môžete si ju pomýliť aj s poruchami krvného obehu alebo s čiernym močením.

Príznaky:

  • Flemovanie, nepokoj, záchvaty hrabania, obzeranie sa na brucho, kopanie po ňom, natiahnuté postoje, pokojné ležanie.
  • Závažnejšími príznakmi sú potenie, vyhadzovanie bez ohliadnutia, pulz 60 až 100 úderov za minútu.

Čo robiť:

  • Nepokúšajte sa koňa liečiť bez veterinára. Kolika je príliš závažné ochorenie na nejaké pokusy.
  • Kolika je vždy dôvodom na veľmi rýchle konanie. Veterinára už po telefóne informujeme o pulze a teplote koňa.
  • Ak je chladno, na koňa dáme deku, pretože teplo uvoľňuje.
  • Odstránime z boxu krmivo a vodu.
  • Pokiaľ je pulz pod 60 úderov za minútu a kôň je ochotný spolupracovať, voďte ho.
  • Koňa, ktorý vyvádza, zatvorte do boxu tak, aby si nemohol ublížiť. Dobrá je hlboká podstielka, napríklad slama, len dajte pozor, aby si kôň na nej nezačal pochutnávať.
  • Váľanie nie je zakázané.
  • Až do príchodu veterinára môžete koňovi pomôcť masážou brucha, báza ušného laloku a ďasien.

 

Kašeľ PDF Tlačiť E-mail

Príčinou môžu byť zmeny v dýchacom ústrojenstve, srdci alebo brušnej dutine, ďalej akútne infekcie, alergie, parazity a podobne. Kašeľ je vždy signálom nejakého ochorenia, ktorého príčinu môže objasniť len veterinár. Nehovoríme ale o odkašlaní si na jazdiarni z prachu, alebo ak koňovi zabehne. To je len typický obranný mechanizmus, ale nezamieňajme ho s pokašliavaním. To je už mierne chronický kašeľ. Aj keď nemusí ísť o naliehavú situáciu, takýchto pacientov považujeme za chorých a kým sa nám nepodarí objasniť príčinu kašľania, príliš koňa nezaťažujeme.

Kašeľ je veľmi nepríjemný, pretože býva chronický a k jeho zhoršovaniu dochádza nebadane, čo často spôsobuje odkladanie liečby. Ak sa zanedbá, jazdecký kôň sa môže dostať až do štádia, keď je kvôli kašľu nevyužiteľný a v horšom prípade je ho potrebné utratiť.

Prevenciou sú očkovania, redukcia prašného prostredia, kvalitný vzduch. Nezabúdajte, že prevencia je významnejšia ako vlastná liečba.

Príznaky:

  • Kôň kašle keď je v pokoji v boxe, pri hre, na začiatku práce ako aj počas nej, po váľaní, v priebehu kŕmenia.
  • Kašľať môže občas (odkašliavanie), alebo v "záchvatoch" kašľa. Môže mať rôznu dĺžku, intenzitu, ako aj silu zvuku.
  • Dôležité je všimnúť si, či kašle jeden kôň alebo celé stádo. Môže to pomôcť určiť príčinu kašlania.
  • Zvýšená frekvencia dýchania, dýchavičnosť.
  • A už klasickými príznakmi sú horúčka, výtok z nosa, zväčšené uzliny, znížená výkonnosť.

Čo robiť:

  • Ak kôň začne náhle kašlať zameriame sa na všímanie si všetkých príznakov.
  • Zmeriame teplotu a dychovú frekvenciu.
  • Občasné zakašlanie, ktoré nesprevádza teplota a dýchavičnosť môže počkať na veterinára aj do ďalšieho dňa. V tomto prípade ak kôň spolupracuje,  môžeme aj jazdiť, ale len veľmi zľahka. Pokiaľ kašeľ zosilnie, alebo kôň začne byť dýchavičný, prejdite do nižšieho chodu, nechajte ho rozdýchať a najlepšie bude, ak si spravíte len krátku krokovú prechádzku na čerstvom vzduchu.
  • Silný a záchvatový kašeľ ako aj iné príznaky (teplota, zvýšená frekvencia dýchania alebo zväčšené uzliny) si už vyžadujú veterinára ešte v ten istý deň. Na takomto koni už samozrejme nejazdite, doprajte mu maximálny pokoj.
  • Kým sa nepodarí objasniť príčinu je dobré pacienta izolovať, aby nedošlo v prípade infekčného ochorenia k nakazeniu celého stáda.

 

Vírusové ochorenie dýchacích ciest PDF Tlačiť E-mail

Priebeh vírusového ochorenia dýchacích ciest je akútny a býva sprevádzaný kašľom, ktorý je treba odlíšiť od chronického alergického ochorenia. Vírusové ochorenie dýchacích ciest sprevádza aj bakteriálna sekundárna infekcia. Len veterinár môže posúdiť stupeň ochorenia a na základe postihnutia ďalších orgánov určiť vhodnú liečbu. Vakcinácia proti chrípke a herpesvírusovej infekcii by už dnes mala byť samozrejmosťou.

U väčšiny koní sa z neškodnej vírusovej infekcie môže stať chronický alergický kašeľ. Toto nebezpečenstvo môžeme minimalizovať odstránením prašnosti v okolí (bližšie v článku KAŠEĽ). Čerstvý vzduch je najlepšou prevenciou proti kašľu a vírusovým ochoreniam dýchacích ciest ako aj niektorým ďalším infekciám.

Príznaky:

  • Kôň nejaví záujem o okolie.
  • Suchý kašeľ, ktorý môžu sprevádzať teplota a nechutenstvo.
  • Riedky a vodnatý výtok z nosa, ktorý sa časom mení na "mliečny".
  • Zväčšené uzliny.
  • Choroba sa prejaví aj na susedných koňoch, resp. v stáde.

Čo robiť:

  • Kone musia mať absolútny pokoj, nejazdiť.
  • Zmerať teplotu, chrániť pred chladom ale aj teplom.
  • Skontrolovať dychovú frekvenciu.
  • Do 24 hodín zavolať veterinára, ak má však kôň teplotu vyššiu ako 39 stupňov C, veterinára volať okamžite.
  • Zaistiť suché ustajnenie bez prievanu, ale s dostatočným vetraním.
  • Aby sme zabránili vzniku alergie je dobré minimálne dva týždne namáčať seno.
  • Zredukovať prašnosť v boxe.
  • V prípade vírusových ochorení je nutné kone izolovať, aby sa infekcia ďalej nerozšírila

Časopis Koně & hříbata
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok